Niedokrwienie kończyn
Niedokrwienie kończyn dolnych spowodowane jest zwężeniami lub niedrożnościami tętnic. Zmiany w tętnicach są konsekwencją rozwoju miażdżycy. Powolne odkładanie złogów cholesterolowych w ścianie tętnicy prowadzi do jej zwężenia a z czasem do całkowitego jej zamknięcia. W konsekwencji do tkanek nie dopływa wystarczająca ilość krwi . Rozróżniamy przewlekłe i ostre niedokrwienie kończyn. Jeżeli objawy niedokrwienia występują nagle spowodowane są najczęściej zakrzepem lub zatorem tętnicy. Natomiast jeśli mamy do czynienia z dolegliwościami, które narastają od dłuższego czasu wówczas mamy do czynienia z niedokrwieniem przewlekłym, którego przyczyną są właśnie zmiany miażdżycowe.
Dlaczego w niedokrwieniu boli łydka i stopa
Bez względu na lokalizację zmian w tętnicach z reguły ból pojawia się najpierw w łydce lub stopie, ponieważ to tam dopływa najmniej krwi. Na podudziu znajdują się grupy mięśni które podczas wysiłku zużywają duże ilości tlenu i składników odżywczych. W przypadku kiedy przez zwężoną tętnicę napływa niewystarczająca ilość krwi pojawia się ból. W skrajnych sytuacjach ból występuje stale a na stopie najczęściej powstają owrzodzenia i niegojące się rany.
Co to jest chromanie przestankowe
Skurczowe bóle lub uczucie zmęczenia mięśni, pojawiające się w czasie wysiłku fizycznego (chodzenie) i ustępujące po odpoczynku. Dolegliwości te są wynikiem niewystarczającego dopływu krwi do kończyny w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Niewystarczające ukrwienie to skutek zwężenia lub zatkania tętnic doprowadzających krew do nóg. Bóle ustępują w czasie wypoczynku, wtedy zapotrzebowanie na składniki krwi jest dużo mniejsze . Chromanie przestankowe jest najbardziej charakterystycznym objawem przewlekłego niedokrwienia kończyn.
Jak rozpoznać niedokrwienie
Objawy niedokrwienia kończyn dolnych są bardzo zróżnicowane. Ich nasilenie zależy od umiejscowienia niedrożności lub zwężenia i od tego czy zmiany występują w jednym czy wielu miejscach. Do rozpoznania niedokrwienia kończyn dolnych wystarczy zwykle dokładne badanie lekarskie, występowanie chromania przestankowego oraz brak tętna na tętnicach obwodowych. Jednak do zaplanowania właściwego leczenia zabiegowego niezbędne są badania obrazowe, USG z funkcją dopplerowską, tomografia komputerowa lub angiografia. Każdy pacjent z bólem nóg powinien zostać zbadany przez chirurga naczyniowego w kierunku niedokrwienia kończyn dolnych.
Leczenie niedokrwienia kończyn dolnych
Pacjenci którzy mają długi dystans chromania przestankowego mogą być z powodzeniem leczeni zachowawczo. Połączenie zmiany stylu życia(zmiana diety, rzucenie palenia, leczenie nadciśnienia) i leczenia farmakologicznego z treningiem marszowym z reguły przynosi bardzo dobre efekty. Chorzy z krótkim dystansem chromania wymagają z reguły leczenia chirurgicznego (wykonywanie „ bypassów” omijających niedrożny odcinek tętnicy) lub wewnątrznaczyniowego.