Żylaki to problem dotykający wielu osób. Przyczyny ich powstawania mogą być różne. Często jest to nieodpowiedni styl życia, brak ruchu, siedząca praca lub uwarunkowania genetyczne. Pocieszającym jednak w tym wszystkim jest fakt, iż proces pojawiania się zmian żylnych jest długotrwały i nie postępuje nagle. Zanim żylaki staną się naprawdę widoczne, upłynie dużo czasu od pierwszych symptomów ich powstawania. Jedną z metod zapobiegania rozwojowi żylaków jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata przede wszystkim w błonnik i bioflawonoidy. Warto całkowicie zrezygnować z tłustej żywności i pokusić się o produkty, które pomogą zamiast szkodzić.
Pierwszym symptomem pojawienia się schorzenia są widoczne na nogach, podskórne pajączki. Już w momencie ich zauważenia powinniśmy odpowiednio zadbać o nogi, by utrzymać je w dobrej kondycji. Dużo ruchu i zmiana nawyków żywieniowych powinno pomóc. Dbałość o podjęte postanowienie oraz systematyczność pozwoli zaobserwować pierwsze efekty prowadzonej terapii.
Jak się okazuje, problem z żylakami częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do głównych przyczyn ich powstawania należą:
Jeżeli zapoznasz się z tematem, szybko zorientujesz się, że pierwsze objawy pojawiających się żylaków możesz zauważyć znacznie wcześniej niż będą one znacząco widoczne:
Uwaga: Jeżeli takie objawy pojawiają się u Ciebie, koniecznie zacznij działać - wybierz się do lekarza specjalisty.
Ważne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków bogatych w witaminy i minerały, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie kończyn górnych i dolnych, dodatkowo wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Szczególnie pomocne są witaminy: C, E oraz PP.
Witaminy C i E skutecznie wpływają na wzmocnienie żył oraz zmniejszają kruchość naczyń, co z kolei niweluje możliwość pojawiania się pajączków na nogach. Dzięki witaminie C wzmacnia się również produkcja kolagenu, która odpowiada za odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych. Jeżeli chcesz zadbać o swoje żyły wybierając produkty bogate w witaminę C i E, postaw na:
Witamina PP wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki odpowiedniej diecie bogatej w PP możliwe jest złagodzenie objawów żylaków. Produkty bogate w witaminę PP to:
Jeżeli zastanawiasz się czym właściwie są bioflawonoidy, odpowiadamy na Twoje pytanie - są to grupy związków, które nadają barwę roślinom. Jak się okazuje mają również znaczący wpływ na organizm człowieka, wykazują bardzo silne działanie prozdrowotne w wielu obszarach. Rutyna jest jednym z najbardziej wspomagających leczenie żylaków flawonoidem. Zmniejsza ona kruchość naczyń krwionośnych, minimalizuje ryzyko pojawienia się pajączków na nogach oraz poprawia krzepliwość krwi, zmniejszając uczucie ciężkości kończyn. Rutynę znaleźć można w produktach spożywczych takich jak:
i inne.
By zniwelować ryzyko pojawiania się schorzeń kończyn dolnych, najlepiej wprowadzić w codzienną dietę produkty zawierające błonnik czyli: nasiona roślin strączkowych, grube kasze, warzywa, pełnoziarniste prodykty.
Jak zostało wspomniane wcześniej nadwaga i otyłość znacząco wpływa na choroby dolnych kończyn, ponieważ są one dodatkowo obciążone ciężarem ciała. Wniosek z tego jest jeden, zdecydowanie powinniśmy zadbać o prawidłową masę ciała i spożywanie odpowiedniej ilości kalorii dziennie. W przypadku nadwagi, konieczna będzie redukcja masy ciała do odpowiedniej wagi.
Zadbaj również o ograniczenie spożywania organicznych nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego. Wyeliminuj z diety tłuszcze uwodornione i utwierdzone. Ich przyjmowanie jest groźne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. W wielu przypadkach są one powodem spowolnienia przepływu krwi i powstawania stanów zapalnych.
Dodatkowo ogranicz sól, zwiększa ona ciśnienie krwi i w nadmiernych ilościach źle wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Sól możesz zastąpić ziołami.
Jak widzisz, odpowiednia dieta jest podstawowym elementem dbania o odpowiednie funkcjonowanie układu krwionośnego. Rezygnacja lub ograniczenie niektórych produktów a także wprowadzenie do codziennego jadłospisu tych bogatych w witaminy i mikroelementy może znacząco pomóc w leczeniu żylaków.