zamknij okno usuwanie żylaków warszawaLECZENIE ŻYLAKÓW

Zaawansowane żylaki zwiększają ryzyko pojawiania się zapalenia żył powierzchownych, które objawia się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnym pod skórą zgrubieniem i zaczerwienieniem skóry w miejscu gdzie przebiega zmieniona zapalnie żyła. Zapalenie żył powierzchownych jest bardzo bolesne i uciążliwe, ale zazwyczaj niegroźne. Jednak zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Co zrobić kiedy masz żylaki ?

Małe żylaki to głównie problem kosmetyczny i jeśli nie powodują dolegliwości to wystarcza stosowanie metod profilaktycznych , które zapobiegają ich dalszemu rozwojowi.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone i poskręcane żyły położone powierzchownie pod skórą. Istnieje kilka teorii tłumaczących powstawanie żylaków. Większość badaczy zajmujących się tym zagadnieniem jest zgodna, że główna przyczyna tkwi w genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żył (osłabienie ściany i zwiększona podatność na rozciąganie). Gdy zastawki nie domykają się krew zamiast płynąć w kierunku serca cofa się wywierając nacisk na ścianę żył a nieodporne na podwyższone ciśnienie naczynia żylne łatwo ulegają poszerzeniu i przerostowi.

Oprócz czynników genetycznych istnieje szereg czynników środowiskowych które przyspieszają powstawanie żylaków.

Należą do nich:


Najczęstsze objawy towarzyszące żylakom:
Zmiany skórne spowodowane są zalegającą w żyłach powierzchownych krwią. Początkowo skóra traci swoją elastyczność i pojawiają się przebarwienia. Tak zmieniona skóra łatwo ulega uszkodzeniu co w konsekwencji może doprowadzić do powstania owrzodzenia żylnego. U niektórych pacjentów żylaki nie powodują żadnych objawów poza defektem kosmetycznym. Zaawansowane żylaki zwiększają ryzyko pojawiania się zapalenia żył powierzchownych, które objawia się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnym pod skórą zgrubieniem i zaczerwienieniem skóry w miejscu gdzie przebiega zmieniona zapalnie żyła. Zapalenie żył powierzchownych jest bardzo bolesne i uciążliwe, ale zazwyczaj niegroźne. Jednak zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Jeżeli chcemy pozbyć się żylaków, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Chirurgiczne metody leczenia żylaków
Stripping (klasyczna operacja żylaków) metoda ta polega na chirurgicznym usunięciu żyły odpiszczelowej z dwóch nacięć wykonywanych w pachwinie i na kostce . Następnie z osobnych nacięć usuwa się żylaki

Zabiegi wewnątrzżylne - z nakłucia na podudziu do żyły odpiszczelowej wprowadzany jest cewnik ( cienka rurka) Następnie za pomocą fal radiowych (RF) lub energii lasera( EVLT) żyła jest od środka zamykana. Równie skuteczne są metody polegające na mechanicznym uszkodzeniu wewnętrznej warstwy żyły z jednoczesnym podawaniem środka sklerotyzującego( Clarivein), czy zasklepianie żyły odpiszczelowej para wodną (SVS Venosteam). Do zamykania żyły całkowicie bezboleśnie stosuje się również specjalne kleje ( VeanaSeal)

Skleroterapia - do żył wstrzykuje się specjalny preparat, który wywołuje przejściowy stan zapalny. Żyła do której podano środek sklerotyzujący z czasem ulegająca zwłóknieniu a światło żyły zamyka się, powodując zniknięcie żylaków.

Miniflebektomia - metoda ta polega na wykonywaniu małych nacięć skalpelem lub igłą przez które usuwa się małe żylaki za pomocą specjalnych szydełek. Metoda ta najczęściej stanowi uzupełnienie innych metod usuwania żylaków.

dr n. med. Robert Tworus © 2015-2017