Zapytaj o konsultację: +48226201855 robert@tworus.pl

Leczenie żylaków Warszawa

Zaawansowane żylaki zwiększają ryzyko pojawienia się zapalenia żył powierzchownych, które objawia się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnym pod skórą zgrubieniami i zaczerwienieniem skóry w miejscu gdzie przebiega zmieniona zapalnie żyła. Zapalenie żył powierzchownych jest bardzo bolesne i uciążliwe, ale zazwyczaj niegroźne. Jednak zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Problem żylaków kończyn dolnych dotyczy ponad połowy społeczeństwa, u niektórych pojawia się dopiero w bardzo późnym wieku, a inni zmagają się z nimi mając już 20 lat. Żylak jest to żyła, która na pewnym odcinku uległa poszerzeniu, za sprawą zalegającej w jej wnętrzu krwi. Im bardziej delikatne i nieodporne na rozciąganie żyły, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia układu naczyń żylnych.

Co zrobić kiedy masz żylaki ?

Małe żylaki to głównie problem estetyczny i jeśli nie powodują dolegliwości to wystarcza stosowanie metod profilaktycznych, które zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się pierwszych rozszerzonych naczyń może zwiastować przyszłe poważniejsze problemy układu żylnego, których usunięcie wymaga ingerencji specjalisty. Skuteczną metodą wykrycia wczesnego stadium żylaków jest badanie USG Doppler. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana niewydolność żylna pozwala pacjentowi podjąć kroki zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby. Na szczęście w dzisiejszych czasach usuwanie żylaków nie należy już do kłopotliwych zabiegów. Istnieje wiele małoinwazyjnych metod leczenia, takie jak: Clarivein czy Venefit. Zabiegi wykonuje się ze znieczuleniem miejscowym, są więc bezbolesne i nie wymagają hospitalizacji, a pacjent jeszcze w ten sam dzień może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone i poskręcane żyły położone powierzchownie pod skórą. Istnieje kilka teorii tłumaczących powstawanie żylaków. Większość badaczy zajmujących się tym zagadnieniem jest zgodna, że główna przyczyna tkwi w genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żył (osłabienie ściany i zwiększona podatność na rozciąganie). Gdy zastawki nie domykają się krew zamiast płynąć w kierunku serca cofa się wywierając nacisk na ścianę żył a nieodporne na podwyższone ciśnienie naczynia żylne łatwo ulegają poszerzeniu i przerostowi.

Oprócz czynników genetycznych istnieje szereg czynników środowiskowych które przyspieszają powstawanie żylaków.

Należą do nich:

Najczęstsze objawy towarzyszące żylakom:

Zmiany skórne spowodowane są zalegającą w żyłach powierzchownych krwią. Początkowo skóra traci swoją elastyczność i pojawiają się przebarwienia. Tak zmieniona skóra łatwo ulega uszkodzeniu co w konsekwencji może doprowadzić do powstania owrzodzenia żylnego.
U niektórych pacjentów żylaki nie powodują żadnych objawów poza defektem kosmetycznym.
Zaawansowane żylaki zwiększają ryzyko pojawiania się zapalenia żył powierzchownych, które objawia się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnym pod skórą zgrubieniem i zaczerwienieniem skóry w miejscu gdzie przebiega zmieniona zapalnie żyła. Zapalenie żył powierzchownych jest bardzo bolesne i uciążliwe, ale zazwyczaj niegroźne. Jednak zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Jeżeli chcemy pozbyć się żylaków, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Chirurgiczne metody leczenia żylaków

Stripping (klasyczna operacja żylaków) metoda ta polega na chirurgicznym usunięciu żyły odpiszczelowej z dwóch nacięć wykonywanych w pachwinie i na kostce . Następnie z osobnych nacięć usuwa się żylaki

Zabieg wewnątrzżylny - z nakłucia na podudziu do żyły odpiszczelowej wprowadzany jest cewnik ( cienka rurka) Następnie za pomocą fal radiowych (RF) lub energii lasera( EVLT) żyła jest od środka zamykana. Równie skuteczne są metody polegające na mechanicznym uszkodzeniu wewnętrznej warstwy żyły z jednoczesnym podawaniem środka sklerotyzującego( Clarivein), czy zasklepianie żyły odpiszczelowej para wodną (SVS Venosteam). Do zamykania żyły całkowicie bezboleśnie stosuje się również specjalne kleje ( VeanaSeal)

Skleroterapia - do żył wstrzykuje się specjalny preparat, który wywołuje przejściowy stan zapalny. Żyła do której podano środek sklerotyzujący z czasem ulegająca zwłóknieniu a światło żyły zamyka się, powodując zniknięcie żylaków. Metodę tę wykorzystuje się również do usuwania tzw. pajączków

Miniflebektomia - metoda ta polega na wykonywaniu małych nacięć skalpelem lub igłą przez które usuwa się małe żylaki za pomocą specjalnych szydełek. Metoda ta najczęściej stanowi uzupełnienie innych metod usuwania żylaków.

(5/5), głosów: 2
Ocena strony:
Copyrights 2018 by Tworus. All Rights Reserved.