Zabieg sklejania żylaków polega na zasklepieniu zmienionych żył klejem wprowadzanym wewnątrznaczyniowo, czyli przez cewnik wprowadzany do żyły poprzez jej nakłucie. Ten rodzaj zabiegu usuwania żylaków nie wymaga znieczulenia.
Na czym polega zabieg VenaSeal?
Pod kontrolą USG nakłuwa się niewydolny pień żylny a następnie wprowadza się do niego cienki cewnik. Przy pomocy specjalnego aplikatora wpuszcza się klej do żyły. Wprowadzanie kleju odbywa się stopniowo, co pozwala na pełną kontrolę procedury zamykania żyły. VenaSeal to stosunkowo krótki zabieg (trwa ok. 30-40 minut), można go wykonywać w warunkach ambulatoryjnych.
Zalety VenaSeal w leczeniu żylaków nóg
- Procedura zasklepiania żylaka klejem jest praktycznie bezbolesna
- Metoda VenaSeal nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego, które stosuje się rutynowo
- VenaSeal to metoda bardzo skuteczna nawet w przypadku dużych żylaków.
- Małe ryzyko powstawania przebarwień po zabiegu, co nierzadko zzdarza się po sklero- i laseroterapii.
- Można ją wykonywać u osób z zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi które uniemożliwiają zastosowanie kompresji ( pończoch uciskowych) która jest konieczna w innych metodach.
- Terapia z zastosowaniem kleju może być przeprowadzana o dowolnej porze roku – również latem.
- Po leczeniu metodą VenaSeal pacjent może w szybkim czasie powrócić do codziennych obowiązków oraz pracy.
VenaSeal: Endowaskularna metoda leczenia niewydolności żylnej, która polega na zamykaniu chorych naczyń od środka specjalnym klejem medycznym 2-cyjanoakrylem n-butylu. Od ponad 50 lat klej ten jest wykorzystywany bez skutków ubocznych także do zamykania ran oraz klejenia tkanek w neurochirurgii i chirurgii naczyniowej.